English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER

 

Gazze: BM acil yardım kampanyası başlattı, insani yardım malzemeleri hava yoluyla aktarılıyor

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA)'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in askeri saldırıları sonucunda evlerini terkeden on binlerce insan da dahil olmak üzere Gazzelilerin insani ihtiyaçlarını karşılamak adına 60 milyon ABD doları tutarında acil yardım kampanyası başlatıldığını bildirildi.

 

UNRWA, Gazze’deki BM tesislerine sığınan insanların sayısının 84.000'i aştığını, bu sayının yakın zamanda 100.000'e ulaşabileceğini söyledi.

>>Devamı
 
Ban, tüm tarafları akan kanın durması ve İsrail-Gazze ateşkesi sağlanması çabalarına destek olmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, tüm tarafları Gazze’de iki haftadır akan kanın durdurulması yönünde uluslararası topluluğun attığı kollektif adımlara destek olmaya çağırdı.

 

Gazze’de ateşkes sağlanması için bölgede sürdürdüğü temaslar kapsamında Mısır’ı ziyaret eden Ban, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Hasan Şükri Selim ile yaptığı ortak basın toplantısında “Filistinliler ve İsrailliler özgürlüğü, yani kuşatma, roket atışı, füze, topçu atışı ve hava saldırısı olmadan yaşamayı hak ediyor” dedi.

>>Devamı
 
Güvenlik Konseyi Gazze konusunda acil toplandı, Ban Katar’da Abbas ile görüştü

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Gazze’de acil olarak ateş ilan edilmesi çağrısı yaptı. Gazze barışı için bölgeyi ziyaret etmekte olan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ilk olarak Katar’da Emir Şeyh Tamim Bin Hamad el-Tani ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

 

Güvenlik Konseyinin basına kapalı olarak gerçekleştirdiği toplantı sonrasında bir açıklama yapan dönem başkanı Ruanda’nın BM Daimi Temsilcisi Eugene Richard Gasana, Konseyin acil olarak ateşkes ilan edilmesi ve sivillerin korunması dahil olmak üzere uluslararası hukuka saygı gösterilmesi çağrısı yaptığını söyledi.

>>Devamı

 

Suriyeli Mülteciler Bölgesel Müdahele Planı— RRP Türkiye Ortakları Ortak Basın Bildirisi

Çatışmanın dördüncü yılında, bölgede şu anda 2.9 milyon Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Suriyedeki durum dünyadaki en büyük yerinden edilme krizlerinden biri halini almıştır.

 

Suriyeli mültecilere yönelik kuruluşlar arası Suriye Bölgesel Müdahale Planı-RRP Türkiye bölümü, Türkiye ve UNHCR’nin liderliğinde, donör topluluğu, sivil toplum kuruluşları ve ortaklarıyla yakın işbirliği içerisinde; Türkiye, Birleşmiş Milletler’in yedi kuruluşu ve Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) yanı sıra mülteciler ve mültecilere ev sahibi halkın ortak işbirliğine dayanan bir çabadır.

 

Türkiye’de Bölgesel Müdahale Planı’na katılan BM kuruluşlarının Kazanımları ve Öncelikleri

 

>>Devamı

 

>>Tüm haberler