English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER     

  
26 Haziran: BM Antlaşmasının 70. yıldönümü

70 yıl önce, 26 Haziran 1945 tarihinde ABD’nin San Fransisko şehri küresel değişimin doğduğu yer oldu. 1945 Haziran ayına gelindiğinde savaş milyonlarca insanın hayatına mal olmuştu. Ortak bir zemin bulunmasının imkansız olduğunun düşünüldüğü bir zamanda, 50 ülke anlaşmaya varmak üzere San Fransisko’da bir araya geldi. Küresel barış, refah ve insan hakları için birlikte çalışacakları taahhütünde bulunarak Birleşmiş Milletler Antlaşmasını hazırladılar ve imzaladılar. Türkiye de BM’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

 

BM Genel Sekreteri ban Ki-moon, BM Anlaşmasının 70. yıldönümü etkinlikleri kapsamında yaptığı açıklamada, “Yıl dönümümü kutlamak için bir kez daha doğum yerimizde bir araya geliyoruz.

>>Devamı
Türkiye kamu hizmetlerinde yeniliği geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla dünya genelinde verilen BM Ödülünü aldı

Birleşmiş Milletler Kamu Hizmeti Forumu kapsamında 18 ülkeden 22 kuruluşa kamu hizmetlerinde yeniliği geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla BM Kamu Hizmeti ödülü veriyor.


Türkiye’den Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi (AFKEN) projesi ile “Kamu Hizmeti Sunumunun Geliştirilmesi” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

>>Devamı
 

WHO Irak’ta faaliyetlerini sürdürebilmek için 60 milyon ABD Doları kaynağa ihtiyaç duyuyor

Çatışmalardan dolayı 3 milyon insanların evlerinden edildiği ve bazı bölgelerinde hava sıcaklıklarının 50 dereceye yaklaştığı Irak’ta Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün büyük ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerini sürdürebilmek için acil olarak 60 milyon ABD Doları mali kaynağa ihtiyaç duyduğu açıklandı.WHO sözcüsü Christian Lindmeier, ülke genelinde 77 sağlık merkezinde hizmetlerin sürdürülebilmesi için acil olarak 60 milyon ABD Doları kaynağa ihtiyaç duyulduğunu, aksi takdirde Haziran ayı sonu itibarıyla çalışmaların büyük oranda aksayabileceğini söyledi.

>>Devamı
 
UNICEF: Küresel düzeyde kaydedilen ilerlemeye rağmen dünyanın en yoksul kesimlerinde yaşayan milyonlarca çocuk kaderlerine terk ediliyor

UNICEF yeni 15 yıllık kalkınma programında en dezavantajlı gruplara odaklanılmadığı takdirde uluslararası toplumun milyonlarca çocuğu yüz üstü bırakmış olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Çocuklara yönelik Binyıl Kalkınma Hedeflerini (BKH) ele alan Çocuklar için İlerleme: Ortalamaların Ötesi adlı son UNICEF raporunda; elde edilen önemli başarılara rağmen fırsat eşitliğinin sağlanamaması nedeniyle milyonlarca çocuğun yoksulluk içinde yaşamaya devam ettiği, beş yaşından önce hayatını kaybettiği, okula gidemediği ve kronik beslenme yetersizliğinden muzdarip olduğu belirtiliyor.

>>Devamı
 
 
 


Diğer Haberler