English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER

 

Ban: Yaşlı nüfus dışlanmamalı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, sayılarındaki artış ve dünyanın bazı bölgelerinde sağlık hizmetlerindeki iyileşme sonucu dünya genelinde yaşlı nüfusun toplumda giderek daha belirgin bir rol oynadığını söyledi.

 

Ban, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, 2013 yılında 841 milyon olarak tespit edilen dünya genelindeki yaşlı nüfusun, iki kattan daha fazla artış göstererek 2050 yılında 2 milyarı aşmasının beklendiğini belirtti. Ban, “Söz konusu dönemde yaşlı nüfus grubuna giren her 10 kişiden yaklaşık 8’i daha az gelişmiş bölgelerde yaşıyor olacak” dedi.

>>Devamı

  

BM yetkilileri Suriye’de insani yardımın tüm ihtiyaç sahiplerine erişmesinin sağlanması için baskıların sürmesini istedi

Kış aylarının yaklaşıyor olması, Suriye’deki insani durumu daha da ciddi bir seviyeye çekme ihtimali bulunuyor. BM yetkilileri de hem insani yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının önündeki engelerin kaldırılması için çatışan taraflara baskı yapılması hem de hayati öneme sahip yardımların sürekliliğinin sağlanabilmesi için gerekli olan mali kaynağın oluşturlması için uluslararası topluluğa çağrı yapıyor.

>>Devamı
 
BM Yeni Afgan Devlet Başkanı Eşref Gani’yi tebrik etti

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve BM Afganistan’a Yardım Misyonu (UNAMA) yemin ederek Afganistan Devlet Başkanlığı görevini devralan Eşref Gani’yi tebrik ederek BM’nin Afganistan’ın ulusal birlik hükümeti ile ülkenin barış, istikrar ve kalkınma çabalarının gerçeğe dönüşmesi amacıyla işbirliğine devam edeceğini teyid etti.

 

>>Devamı
 
Genel Sekreter Ban Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Genel Sekreterlik Sözcülüğü tarafından görüşme ile ilgili olarak yapılan açıklamada Ban ve Çavuşoğlu'nun IŞİD tehdidi ile mücadele dahil olmak üzere Irak ve Suriye'deki durumu ve Türkiye'nin Suriye'deki çatışmalardan kaçan bir milyondan fazla mülteciye sağladığı insani yardımı ele aldığı belirtildi. Açıklamada, Ban'ın Türkiye'ye, mültecilere sağladığı cömert yardımdan dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

 

>>Devamı

 

Genel Sekreter Ban Ki-moon ve Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kuruluna hitap etti

BM Genel Kurulu 69. Açılış oturumu 24 Eylül’de başladı. Açılışta bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon IŞİD ve diğer aşırılıkçı terör gruplarının uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit oluşturduğunu, bu tehdide çok yönlü uluslararası yanıt verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında terörle mücadeleye uluslararası destek ve BM Güvenlik Konseyi reformu konularında çağrıda bulundu.

>>Devamı

 

 >>Tüm haberler