English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER

 

Gençlik Politikaları üzerine İlk Küresel Forum  28 - 30 Ekim 2014 tarihlerinde Bakü'de toplanıyor.

Başvurular açıldı. Başvuru için son tarih 27 Ağustos 2014

 Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 

FAO’nun yeni Orta Asya Koordinatörü ve Türkiye temsilcisi göreve başladı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), merkezi Ankara’da bulunan FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi’nin Koordinatörü olarak Yuriko Shoji’nin atandığını açıkladı.

 

 

Orta Asya’daki saha deneyiminin yanında Birleşmiş Milletler’de çeşitli üst düzey görevlerde bulunan Shoji, FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörlüğü’yle birlikte Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan’nın FAO temsilciliğini yürütecek. Shoji, bu görevi 2008’den bu yana üstlenen ve Ağustos 2014 itibariyle Belçika’daki Avrupa Birliği’nden sorumlu FAO İrtibat Ofisi Direktörlüğü’ne atanan Mustapha Menouar Sinaceur’den devraldı.

>>Devamı

 

BM: Iraklı siviller korkunç bir etnik temizlik ve zulüm ile karşı karşıya

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve bağlantılı silahlı gruplar tarafından Irak'ta hergün işlenen korkunç insanlık suçlarını sert bir dille kınadı.

 

Navi Pillay yayınladığı basın bildirisinde, IŞİD'in etnik kimlik, din ve mezheplerine göre sistematik olarak erkek, kadın ve çocukları hedef aldığını ve kontrol altında tuttuğu bölgelerde yaygın olarak etnik ve dini temizlik yaptığını söyledi.

>>Devamı

 

BM’den Irak’a büyük yardım operasyonu

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR), Irak'ta günden güne daha kötüye giden duruma müdahele etmek için, evlerinden kaçmak zorunda bırakılan yarım milyon insana yönelik en geniş çaplı insani yardım operasyonlarından birini başlatıyor.

 

İnsani yardım operasyonunun Ürdün’ün Akaba kentinden Erbil’e 4 gün sürecek havadan yardım ile başlaması bekleniyor. Ardından önümüzdeki 10 gün boyunca Türkiye ve Ürdün üzerinden karadan yardım konvoyları ve Dubai’den İran üzerinden deniz ve karadan insani yardım operasyonu sürdürülecek.

>>Devamı

 

Ban: İnsani yardım çalışanlarına saldırılar artıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 19 Ağustos "Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Gününde hayat kurtaran yardım çalışmalarını sürdürüceğimizi teyid ediyor ve bu uğurda hayatını kaybedenleri saygı ile anıyoruz" dedi.


Ban, mesajında, geçtiğimiz yıl, artan sayıda insani yardım çalışanının kaçırıldığını, ciddi şekilde yaralandığını ya da öldürüldüğünü söyledi ve "Bu bir zulümdür" dedi.

>>Devamı
 
BM Güvenlik Konseyi İŞİD’e karşı yaptırımları karara bağladı

Irak ve Suriye topraklarının bir kısmının Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Nusra Cephesi'nin kontrolüne girmesinden derin endişe duyduğunu belirten Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, El Kaide bağlantılı bu terörist örgütler ile ilşikisi olan 6 kişiyi El Kaide yaptırım listesine dahil etti.


İngiltere tarafından sunulan karar tasarısı 15 Ağustos tarihinde 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nde oy birliği ile kabul edidi. Karar metninde "IŞİD'in terör eylemleri, şiddet içeren radikal ideolojisi, geniş çaplı ve sistematik uluslararası insani hukuk ihlalleri" şiddetle kınandı.

>>Devamı
 
BM Irak’ta üçüncü derece acil durum ilan etti

Birleşmiş Milletler, ve Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) tarafından zorla yerlerinden edilen onbinlerce insanı etkileyen bir insani krizin yaşandığı Irak’ta, üçüncü derece acil durum ilan etti.

 

BM Genel Sekreterinin Irak özel temsilcisi Nickolay Mladenov, en üst düzey acil durum seviyesini ilan ederek BM’nin zorla yerlerinden edilenlere yapılan insani yardım için ek kaynakların seferber edilmesini amaçlandığını belirtti.

>>Devamı
 
İnternet Yönetişimi Forumu İstanbul'da Toplanıyor

Hükümet temsilcileri, iş dünyası, bilişim ve sivil toplum temsilcileri İnternet yönetişimde sınırlar ötesinde karşılaşılan zorlukları tartışmak üzere 2-5 Eylül 2014 tarihleri arasında bu yıl İstanbul‘da gerçekleşecek olan İnternet Yönetişim Forumu'nun (IGF) dokuzuncu yıllık toplantısında biraraya gelecekler.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri her yıl BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (DESA) aracılığı ile topladığı İnternet Yönetişimi Forumu ile İnternetin geleceği ve İnternet ile ilgili fırsatlar ve karşılaşılan zorlukların tartışılmasında birçok farklı görüşün tartışılmasını sağlıyor.

>>Devamı

 

 

2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Türkiye İstişareleri- Özel Sektör Katılımı

Hepimizin bildiği gibi Sürdürülebilirlik günümüzün en önemli konularından. Birleşmiş Milletler Kuruluşları ise Sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarını Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda 2000 yılından beri devam ettiriyor. Bu hedeflere ulaşmak için 2000 yılından bu yana büyük ilerleme sağlandığı bilinen bir gerçek. Küresel yoksulluk azalırken, hiçbir zaman olmadığından daha fazla çocuk artık ilkokula gidebilmekte, çocuk ölümlerinde çarpıcı bir azalma olurken, temiz suya ulaşım büyük oranda artmakta. 

>>Devamı

 

 

 

 

 

 >>Tüm haberler