English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER   
 
BM Kalkınma Grubu Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı yeni İstanbul Bölgesel Merkezi’nin açılışını yaptı

Birleşmiş Milletler ve Türkiye Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) Avrupa ve Bağımsız Devletler Bölgesi’nde çalıştığı ülke ve bölgelerde yerele yönelik kalkınma desteği sağlayan yeni İstanbul Bölgesel Merkezi’nin açılışını bugün resmi olarak yaptı. Merkez aynı zamanda UNICEF ve BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi – UN Women) ofislerine de ev sahipliği yapıyor.

>>Devamı
 
Ban: 2050 yılında göçe zorlanan insan sayısı 1 milyara ulaşabilir

İstanbul’da 2016 Mayıs ayında yapılması planlanan Birinci Dünya İnsani Yardım Zirvesi hazırlıkları kapsamında New York’da BM Genel Merkezinde düzenlenen toplantıda Genel Sekreter Ban Ki-moon, uluslararası topluluktan yardım elini korunmaya muhtaç kesimlere daha fazla uzatmasını istedi.


Ban, “Zirvenin neden gerekli olduğu günümüz manşetlerine bakıldığında daha iyi anlaşılıyor. Yüzlerce göçmenin Libya açıklarında öldüğü olay sadece derinden üzücü bir olay olmakla kalmamalı, küresel vicdanı şoke de etmeli” dedi.

>>Devamı
 
BM Genel Kurulu Başkanı: İslamofobi, Anti-Semitizm ve ırkçılık dahil hoşgörüsüzlüğün her şekli kınanmalı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanı Sam Kutesa, Hoşgörü ve Uzlaşının Desteklenmesi, Barışçıl ve Herkesi Kucaklayan Toplumların Teşvik Edilmesi ve Şiddet İçeren Aşırı Uç Görüşlerle Mücadele başlıklı toplantının açılışında yaptığı konuşmada 2015 yılının insanlık için bir umut yılı olduğunu belirtti.


Kutesa, uluslararası topluluğun 2015 sonrası kalkınma gündemini belirleme çalışmalarının insanlığı yaralayan aşırı uç şiddet olaylarının engellenmesine de katkı yapılacağını belirtti.

>>Devamı
 
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: “Katı” AB politikaları göçmenlerin yaşamlarına mal oluyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad El-Hüseyin, haftasonu Akdeniz'de 700 göçmenin hayatını kaybettiği tekne faciasının ardından Avrupa Birliği (AB)’ne üye devletlere göçmenler konusunda "çok yönlü, daha cesur ve biraz daha yumuşak" bir tutum sergilemeleri çağrısında bulundu.Zeid, konuyla ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Daha iyi ve güvenli bir yaşam için başka ülkelere gitmeye çalışırken birçok kadın, çocuk ve erkeğin öldüğünü bir kez daha öğrendiğimde bu trajediden dolayı dehşete kapıldım ancak şaşırmadım. Son yaşanan ölümler ve daha önceki yüzlercesi ne yazık ki beklenmeyen gelişmeler değildi” dedi.

>>Devamı

 


Diğer Haberler