English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER 
 
Ban İsrail ve Filistin liderlerinden aşırı uç taraftarlarına karşı durmalarını ve yayılan şiddet eylemlerini sonlandırmalarını istedi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmoud Abbas ile birer görüşme yaparak Batı Kudüs’te bir sinagoga yapılan saldırı ve sonrasında artan şiddet olaylarından duyduğu endişeyi dile getirdi ve liderlerden yaygınlaşan şiddet olaylarını sonlandırmak için gerekli herşeyi yapacak cesareti ortaya koymalarını istedi.


BM Genel Sekreteri'nin Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreterin her iki liderlerle telefonda ayrı ayrı konuştuğu belirtildi.

>>Devamı
 
Ban: Kadınlar için güvenli tuvaletler sağlanması ahlaki bir zorunluluk

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Dünya genelinde her üç kadından birinin güvenli bir tuvalet imkanına sahip olmadığını, açık alanlarda tuvaletlerini yapmak zorunda kalan kadınların saldırı ve tecavüz riski ile karşı karşıya kaldığını belirtti ve söz konusu sorunun çözülmesinin ahlaki bir zorunluluk olduğunu söyledi.
 

Ban, her yıl 19 Kasım’da kutlanan Dünya Tuvalet Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında kanalizasyon ve tuvalet sorununun çözülmesinin küresel işbirliğini gerektiğini belirtti ve üye ülkelerden kadınların ve kız çocuklarının eşitliği, onuru ve güvenliği için tüm gayretlerini ortaya koymalarını istedi.

>>Devamı

 

Ülkeler yetersiz beslenmeyle mücadelede etkili politikalar sürdürmek için taahhütte bulundu

Dünyadaki yetersiz beslenmeyi sona erdirebilmek için bugün 170 ülke somut taahhütlerde bulundu. Ülkeler, herkesin sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme düzenine kavuşabilmesi için politika ve yatırım tavsiyelerini kabul etti.


Sağlık, gıda, tarım ve beslenmenin diğer boyutlarından sorumlu bakan ve üst düzey yöneticiler, beslenme sorununu farklı sektörleri içine alan ve politikalar ve programlar üzerine tavsiyeler getiren Beslenme üzerine Roma Deklarasyonu’nu ve Eylem Çerçevesi’ni kabul etti. Girişim, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Roma’da düzenlenen İkinci Uluslararası Beslenme Konferansı’nın açılışında (ICN2) yer aldı.

>>Devamı
BM raporu: Saatte 40 kişi boğularak hayatını kaybediyor

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) boğulma olayları ile ilgili olarak yayımladığı ilk raporunda, Dünya’da yılda 370 binden fazla kişinin her yıl banyo küveti, kova, göllet, dere, su yolu ve havuzlarda önlenebilir nedenlerle boğularak yaşamını yitirdiği belirtiliyor. WHO bu durumu “ciddi ve göz ardı edilmiş bir halk sağlığı tehdidi olarak” yorumluyor.


“Boğulma Küresel Raporu: Önde Gelen Katillerden Birini Durdurmak” başlıklı raporda boğulma nedeniyle ölüm oranlarının kötü beslenme nedeniyle ölümlerin neredeyse iki katı, sıtma nedeniyle ölümlerin yarısından fazla olduğu, ancak diğer halk sağlığı tehdidlerine karşı yütürülen önleme çabalarının boğulmalara karşı ortaya konmadığı ifade ediliyor.

>>Devamı

   >>Tüm haberler