English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER

 

Suriye için acil siyasi çözüm talebinde bulunan Amos insani yardımların kesintisiz devamı çağrısı yaptı

Türkiye’ye yaptığı iki günlük ziyareti tamalamasını takiben 20 Ekim’de Ankara’da BM Binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durum Koordinatörü Valerie Amos, “Suriye'deki durum için çok acil şekilde politik çözüme ihtiyaç vardır. Dünya bunu hatırlamalı, Suriyelilerin çektiği acıları görmeli ve harekete geçmelidir" dedi.

 

Türkiye’de yaklaşık 1,6 milyon Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Ayn el-Arap’tan (Kobani) kaçan yaklaşık 170 bin sivilin bir kaç hafta içinde Türkiye’ye sığındığını ve Türk makamlarının bu durum karşısında gerekli önlemleri aldığını belirten Amos “Türk Hükümeti'ne Suriye'den gelen ve sığınma talebinde bulunan kişilere gösterdiği cömert tavır ve tutumdan dolayı teşekkürlerimi yinelemek isterim. 170 bini aşkın sivil Kobani'den Türkiye'ye sadece haftalar içinde sığınma talep etti, Türk yetkililerse duruma çok hızlı bir şekilde müdahale etti" dedi.

>>Devamı

  

Ban: Hedefimiz herkes için refahın sağlanması olmalı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “Bugün, aşırı yoksullukla mücadele üzerinde birlikte düşüneceğimizi, karar vereceğimizi ve birlikte faaliyete geçeceğimizi ve kimseyi dışarıda bırakmayacak şekilde planlamamızı yapacağımızı taahhüt ettiğimiz bir gün” dedi.

 

Ban, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, Binyıl Kalkınma Hedefleri kapsamında aşırı yoksulluk içindeki insan sayısının belirlenen süreden önce iki kat azaltıldığını, 1990 ile 2010 yılları arasında en az 700 milyon insanın aşırı yoksulluk kapanından kurtulduğunu belirtti.

>>Devamı

  

Ban: Açlığın Yok Edilmesi Mümkün

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon “Bugün ve hergün, aile çiftçileri sayesinde yemek yiyebiliyoruz. Dünya üzerindeki çiftliklerin büyük bölümünü onlar işletiyor. Onlar doğal kaynakları ve agro-biyoçeşitliliği koruyor. Onlar kapsayıcı ve sürdürülebilir tarım ve gıda sistemleri oluşturulmasının temelini teşkil ediyor” dedi.

 

Ban, 16 Ekim Dünya Gıda Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, on yıl öncesine göre açlık çeken insan sayısının 100 milyon azaldığını, 2014’ün Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı olarak kutlandığını, 63 ülkenin yeterli gıda alamayan nüfuslarının oranını yarı yarıya azalttığını, sıfır açlık hedefine ulaşılabileceğinin belirginleştiğini söyledi.

>>Devamı

  

Ban, Gazze ziyaretinde, Filistinli yetkililere “Tek Filistin”in inşası için birlik olmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kahire’de Gazze’nin yeniden inşası için yapılan toplantıda uluslararası topluluğun 5,4 milyar ABD Doları yardım taahütünde bulunduğu toplantıyı takiben Gazze’yi ziyaret etti.

 

Çatışmaların harabeye çevirdiği Gazze’de gördüklerinin “tarifi mümkün” olmadığını belirten Ban, aralarında Başbakan Yardımcısı Ziad Abu’nun da bulunduğu Filistin Ulusal Uzlaşma Hükümeti yetkileri ile gerçekleştirdiği toplantıda “Tek Filistin’in inşası” için tüm çabalarını ortaya koymalarını istedi.

>>Devamı
 
Ban, yeniden inşa çabaları kapsamında Gazze’yi ziyaret edecek

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, geçtiğimiz yaz aylarında yaşanan çatışmalar sonucu yıkılan çok sayıdaki binanın yeniden inşası çabalarına destek olmak ve daha iyi bir gelecek kurulmasına katkıda bulunmak amacıyla Salı günü Gazze’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

 

Gazze'nin yeniden imarı için Mısır'ın evsahipliğini yaptığı konferans çerçevesinde basın toplantısı düzenleyen Ban, yerinde incelemelerde bulunmanın önemli olduğuna inandığını ve Gazzeleri birinci elden dinlemek ve durumu gözlemlemek üzere bölgeyi ziyaret edeceğini açıkladı.

>>Devamı
 
 
 

 

 >>Tüm haberler