English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER

 

Doğal afetlerde 22 milyon kişi evlerinden oldu

Yeni yayınlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen rapora göre deprem veya iklim ve hava koşullarının neden olduğu doğal afetler nedeniyle  2013 yılında 22 milyon kişi yerlerinden oldu.


2014 Küresel Tahminleri: Afetler Yüzünden Yerlerinden Olanlar isimli rapora göre bu rakam aynı yıl içinde ihtilaflar yüzünden yerlerinden olan kişi sayısından 3 kat fazla.

 

>>Devamı

 

Dünyada açlık azalıyor, fakat 805 milyon insan hala kronik şekilde yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya

BM’nin bugün yayınladığı rapora göre dünyadaki yaklaşık 805 milyon insan, yani 9 insandan biri, açlıkla mücadele ediyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından her sene yayınlanan “Dünyadaki Gıda Güvencesizliğinin Durumu” (SOFI 2014) raporuna göre son on senede açlık çeken nüfusun sayısında 100 milyon, 1990-92’den beri ise 200 milyonluk önemli bir düşüş gözlenmekte.

>>Devamı

 

Ban: Ozon tabakası için ortaya konan ortak iradeyi iklim değişikliği ile mücadelede de sergileyelim

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, uzaydan gelen zararlı radyasyona karşı koruma sağlayan atmosferdeki ozon tabakasının hızla incelmesine karşı 25 yıl kadar önce Dünya’nın birlikte hareket etme kararı aldığını, bunun sonucu olarak da ozon tabakasındaki incelmenin bir kaç onyıl içinde düzeleceğinin görüldüğünü söyledi.

Ban 16 Eylül Ozon Tabakasının Korunması Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, Ozon Tabakasını İncelten Maddeler Montreal Protokolü’nün tarihteki en başarılı çevre anlaşmalarından biri olarak kabul gördüğünü söyledi ve 197 ülkenin taraf olduğu Protokolün, ozon tabakasının incelmesine neden olan maddelerin ulusal düzeyde üretim ve tüketimine yasal sınırlamalar getirdiğini hatırlattı.

>>Devamı

 

Ban: Herkesi kucaklamayan toplumlarda barış, eşitlik ve refah tesis edilemez

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Uluslararası Demokrasi Gününün kutlandığı bu günlerde, dünyanın şimdiye kadarki en çalkantılı döneminden geçtiği izlenimini verdiğini söyledi. Ban, BM Anlaşmasında yerini alan temel hak ve hürriyetlerin bir çok bölgede ve değişik şekillerde sınavdan geçtiğini ve bu hak ve hürriyetlere meydan okunduğunu belirtti.

Ban, 15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Son dönemde artan şiddet olayları, bir çok kez karşımıza çıkan gerçeği bir kez daha doğruluyor” dedi ve kapsayıcı olmayan toplumlarda ve hükümetlerin halkın taleplerine duyarlı ve hesap verir olmadığı ülkelerde barış, eşitlik ve herkes için refahın tesis edilemeyeceğini belirtti.

>>Devamı

 

BM Genel Kurulu 69. Dönemi 16 Eylül’de açılıyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 69. Dönem oturumları 16 Eylül 2014 tarihinde New York’ta BM Genel Merkezi’nde yerel saat ile 15.00’de başlayacak.Oturumların 22 Eylül tarihi ile başlayan ikinci haftasında Yerel Halklar Dünya Konferansı düzenlenecek. Aynı hafta başında ayrıca sosyal ve ekonomik ilerlemenin teşviki amacıyla 20 yıl önce Kahire’de düzenlenen Nüfus ve Kalkınma Konferansında benimsenen Eylem Programının uygulanması sonucu hedeflere ne kadar ulaşıldığı konusunda üst düzey katılımlı oturumlar gerçekleştirilecek.

>>Devamı

 

BM Ticaret ve Kalkınma Raporu tanıtımı Ankara’da yapıldı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan 2014 Ticaret ve Kalkınma Raporu Ankara’da Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra’nın katılımıyla düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.

 

BM Mukim Koordinatörü Malhotra, açılış konuşmasında raporda öne çıkan hususlar hakkında bilgi verdi. Toplantıya diplomatic misyon, ilgili bakanlık, STK, düşünce kuruluşu, üniversite ve medya temsilcileri katıldı.

>>Devamı

 


 

 

 

 

 >>Tüm haberler