English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER   
 
 
BM hükümet ve sivil topluma 2030 yılına kadar eşitsizlikleri giderme ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama çağrısı yapıyor

Bu yıl toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların konumlarının güçlendirilmesi konularında stratejik öneme sahip bir dönemden geçiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların konumlarının güçlendirilmesini ulusal gündemin merkezine yerleştiren atak ve geniş kapsamlı kararları alma zamanı. Birlikte 2030 yılını kadını, erkeği ve çocuğuyla Türk halkı için bir başarı hikayesine dönüştürebiliriz.


BM Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra ve UN Women Türkiye Temsilcisi ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Ingibjorg Gisladottir’ün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ortak basın açıklaması için devam linkine tıklayın.

>>Devamı
 
BM temsilcisi: Libya krizi daha da kötüye gidiyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Libya özel temsilcisi Libya’daki durumun artan terör tehditleri ve devam eden şiddet olaylarıyla hızla daha kötüye gittiğini söyledi.


Özel temsilci ve BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) başkanı Bernardino León 4 Mart tarihinde Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde Libya’nın ülkeyi pençesine sıkıştıran siyasi kriz ve silahlı ihtilafın daha da kötüleşmesine izin veremeyeceğini vurguladı ve ülkedeki ulusal paydaşları ülkenin geleceğini belirlerken sağlam adımlar atmaya çağırdı.

>>Devamı
 
Ban: İnsan haklarını korumak için acilen siyasi uzlaşı gerekli

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Birleşmiş Milletlerin insan hakları ihlallerini önlemek için gerekli misyon ve araçlara sahip olduğunu ancak en büyük sorunun Üye Devletlerin bu araçları kullanmada gösterdikleri siyasi uzlaşı eksikliği olduğunu söyledi.


Ban Cenevre’de BM İnsan Hakları Konseyi’nin 28. Oturumunun açılışında video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, İnsan Hakları Konseyinden ulusal aktörleri insan haklarını anlatma ve korumada destekleyecek erken ve uygulanabilir adımlar arkasında birleşmesini istedi

>>Devamı
 
Çocuklukta görülen şiddetin etkisi bir ömür sürüyor

Çocukluk döneminde fiziksel, duygusal ve/veya cinsel istismara maruz kalan çocuklar, yaşadıkları travmayı uzun süre üzerlerinden atamıyor, hatta bu sorunlar nedeniyle yetişkinlik dönemlerinde dahi sosyal, duygusal bozukluklardan riskli alışkanlıklara ve hatta erken ölüme kadar bir dizi olumsuz sonuç ile karşılaşı karşıya kalabiliyor.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan ve bugün Ankara’da


>>Devamı

  

BM Kuruluşları: “Gazze’de başarısız olamayız”

Birleşmiş Milletler kuruluşları Gazze Şeridi’nin yeniden inşası çalışmalarında kaydedilen çok kısıtlı ilerleme nedeniyle alarma geçilmesi gerektiğini duyururken, “Gazze’de başarısız olamayız” dediler.


Yaklaşık 30 yardım kuruluşu tarafından yayınlanan ortak açıklamada geçen yaz aylarında İsrail kuvvetleri ve Filistin silahlı grupları arasında 7 hafta süren çatışmalardan sonra ilan edilen ateşkesin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen İsrail ablukasının devam ettiği, siyasi süreç ile birlikte ekonominin de felce uğradığı ve yaşam koşullarının daha kötü hale geldiği belirtildi.

>>Devamı
 
 
Diğer Haberler