English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER    
Dünya Saati kampanyasına BM Türkiye Temsilciliği de destek veriyor

Birleşmiş Milletler iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 28 Mart Cumartesi günü dünya genelinde Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından düzenlenecek olan Dünya Saati kampanyasına destek veriyor.

 

BM hem New York’taki genel merkez binasında hem de Türkiye dahil dünya genelindeki temsilcilikleri aracılığıyla kampanyaya katılacak.

 

 

Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği de güvenlik amaçlı olanların haricindeki ışıklarını 20.30’da bir saatliğine söndürerek etkinlikte yer alacak.
 

>>Devamı

 

Ban, yasalara aykırı şekilde tutuklanan ve göz altına alınan BM personelinin serbest bırakılmasını istedi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dünya genelinde 15 ülkede yasalara aykırı olarak tutuklanan ve göz altına alınan BM personelinin serbest bırakılmasını istedi.

 

Ban, 25 Mart Göz Altına Alınan ve Kayıp BM Personeli ile Dayanışma Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında tüm üye devletleri BM’nin statüsü, imtiyazları ve dokunulmazılıkarına saygı göstermeye ve yasalara aykırı olarak tutuklanan veya göz altına alınan BM ve ilgili personelin derhal serbest bırakmaya çağırdı.

>>Devamı

 

Atlantik aşırı köle ticareti kurbanları Ankara’da anıldı

Birleşmiş Milletler Enformasyon Merkezinin Afrika Kökenliler Uluslararası On Yılı ve 25 Mart Atlantik Aşırı Köle Ticareti Kurbanlarını Anma Günü faaliyetleri kapsamında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBU) Etlik kampüsünde, YBU Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Ensititüsü (ULİSA) ile ortaklaşa olarak bir sergi açtı.


Atlantik Aşırı Köle Ticareti Kurbanlarını Anma gezici sergisinin açılışında öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada YBU ULİSA Başkanı Prof. Mustafa Sıtkı Bilgin köleliliğin insanlık tarihinin en karanlık sayfalarından biri olduğunu söyledi. Prof. Bilgin bu yılki etkinliklerin temasının “Kadın ve Kölelik” olduğunu belirtti.

>>Devamı

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği: Filistin sorunu insan hayatı ve onurunu tahrip etmeye devam ediyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı Flavia Pansieri, insan hakları ihlallerinin işgal altındaki Filistin topraklarında “ihtilafı körüklediğini ve şekillendirdiğini” söyledi.

 

Pansieri, İnsan Hakları Konseyi’ne hitaben yaptığı konuşmada, Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria’da yaşanan insan hakları ihlallerinin askeri işgalin sonucu  olarak ortaya çıktığını ve tüm bölgede barış ve güvenliği etkileyen acı bir döngü oluşturduğunu söyledi. 

>>Devamı
 
Ban: Nevruz çok kültürlülüğü, diyaloğu ve karşılıklı saygıyı kutlama fırsatı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Nevruz kutlamalarının insanların bir araya gelerek çok kültürlülüğü, diyaloğu ve karşılıklı saygıyı kutlamaları için harika bir fırsat sunduğunu söyledi.


Ban, 21 Mart Uluslararası Nevruz Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, Nevruz’un, hem toplumun kendi içinde hem de toplumlar arası birliktelik ve dayanışma zamanı olduğunu, bu özelliğinin dünyanın çatışma ve bölünmüşlük yaşadığı bir dönemde daha da önem kazandığını belirtti.

>>Devamı
 
 

 

Diğer Haberler