English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER   
 
Ban: 2014 yılında 126 Barışgücü personeli hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bu yıl BM Barışgücü Günü’nün BM’nin 70. Kuruluş yıldönümünün anıldığı bir dönemde kutlanmasının, Mavi Bereli olarak bilinen Barışgücü’nün Teşkilat’ın çalışmalarına zaman içinde yaptığı paha biçilemez katkıların da vurgulanması için bir fırsat yarattığını belirtti. BM Barışgücü’nün, BM Anlaşmasında ifade edilen “uluslararası barış ve güvenliği sağlamak için güç birliği yapacağız” ilkesine de can verdiğini ifade eden Ban, “Yıllardır verilen mücadeleler ve yapılan fedakarlıklar sayesinde Mavi Bereliler savaşların harabeye çevirdiği bölgelerdeki milyonlarca insan için bir umudun simgesi halini aldı” dedi.

 

Ban, 29 Mayıs BM Barışgücü Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında “BM Barışgücü sorumluluğun, risklerin ve fırsatların kalkınmış ve kalkınmakta olan tüm ülkeler tarafından paylaşılması yaklaşımını güçlendiriyor. 16 misyonda görev yapan 122 ülkeden 107 binin üzerinde asker ve polisi tebrik ediyorum” dedi.

 

>>Devamı
 
Güvenlik Konseyi gazetecilere karşı şiddeti ve onlara karşı işlenen suçların cezasız kalmasını kınadı

Basın mensuplarının silahlı ihtilaflar içinde çalıştıkları sırada maruz kaldıkları şiddet olaylarının artmasından derin endişe duyan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gazetecilere karşı işlenen tüm ihlal ve tacizleri ve böylesi hareketlerin cezasız kalmasını kınayan kararı onayladı.

 

Güvenlik Konseyinde oybirliği ile kabul edilen kararda özgür, bağımsız ve tarafsız bir basının demokratik toplumun başlıca yapı taşlarından biri olduğu tekrarlandı ve gazeteciler, medya profesyonelleri ve ilgili personele karşı, silahlı ihtilaflar sırasında işlenen suçlar ile ilgili hesap verilmesinin sağlanması için ülkelere çağrı yapıldı.

>>Devamı
 
Küresel açlık 800 milyonun altına düştü, sıradaki hedef açlığın tamamen sona erdirilmesi

72 ülke kronik olarak yetersiz beslenen nüfusu yarı yarıya azaltmayı amaçlayan Binyıl Kalkınma hedefine ulaştı.

 

BM’nin her yıl yayınladığı açlık raporuna göre (Dünyada Gıda Güvencesizliğinin Durumu 2015, SOFI 2015) dünyada aç olan insanların sayısı 795 milyona düştü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Yatırım Fonu (IFAD) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından bugün yayınlanan raporda, bu sayının yaklaşık olarak her dokuz kişiden birine denk geldiği ve 1990-92 yıllarındaki açlık verilerinden 216 milyon daha az olduğu belirtildi.

>>Devamı
 
 

Diğer Haberler