English Türk
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE ÜLKE EKİBİ

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi Olarak vizyonumuz:

 

•Ulusal ihtiyaçlara cevap verebilmek

•Performans ve kalitede örnek olacak standartlar belirlemek

•Yetkili ve tutarlı ekipler teşkil etmek suretiyle Türk halkının yaşamında fark yaratma sözü vermiş değerli ve güvenilir bir ortak olarak kabul görmektir.

 

 

 

HABERLER
Ban: Gazze’de BM okuluna yapılan saldırı karşısında dehşete düştüm

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Gazze’de yüzlerce insanın sığındığı bir Birleşmiş Milletler okuluna yapılan saldırı karşısında dehşete düştüğünü, bu son gelişmenin de tüm çatışmaların acilen sonlandırılması gerektiğini bir kez daha vurguladığını söyledi.

Ban Ki-moon açıklamasında, “BM görevlisi, kadın ve çocuklar da dahil çok sayıda kişi öldü. Koşullar hala belli değil. Olayı şiddetle kınıyorum” dedi. Alınan bilgiye göre saldırıda en az 15 kişi yaşamını yitirdi. Gazze’ye yönelik İsrail askeri harekatı nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan 100 binden fazla Filistinli (bir diğer deyişle Gazze nüfusunun yüzde 5’i) BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) binalarına sığınmış bulunuyor.

>>Devamı
 
Gazze’de sivil ölümlerinin artması üzerine İnsan Hakları Konseyi “savaş suçu” işlendiği iddialarını incelemeye alıyor

Gazze’de sivil ölümlerinin artması üzerine İnsan Hakları Konseyi’ni “savaş suçu” işlendiği iddilarını incelemeye alıyor

 

Birleşmiş Milltler İnsan Hakları Konseyi, işgal altındaki Filistin Topraklarında ve Doğu Kudüs’te uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası hukukun ihlal edildiği yönündeki iddiaları araştırmak üzere bağımsız bir komisyon oluşturuyor.

>>Devamı
 
İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret eden Ban, çatışmaların durdurulması ve yeniden diyalogun başlatılması çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail ve Filistin’e, son iki haftadır artarak devam eden çatışmaları durdurma ve şiddet sarmalının kaynağı olan ana nedenlere çözüm bulunmasını hedefleyen diyalog sürecini yeniden başlatma çağrısı yaptı.

 

Ban, Tel Aviv’de İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı ortak basın toplantısında “İsrailliler ve Filistinlilere aynı mesajı iletiyorum: Savaşmayı durdurun. Görüşmelere başlayın. Sorunun ana nedenlerini ele alın ki altı ay ya da bir yıl sonra yeniden aynı durumla karşı karşıya kalmayalım” dedi.

>>Devamı

Suriyeli Mülteciler Bölgesel Müdahele Planı— RRP Türkiye Ortakları Ortak Basın Bildirisi

Çatışmanın dördüncü yılında, bölgede şu anda 2.9 milyon Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Suriyedeki durum dünyadaki en büyük yerinden edilme krizlerinden biri halini almıştır.

 

Suriyeli mültecilere yönelik kuruluşlar arası Suriye Bölgesel Müdahale Planı-RRP Türkiye bölümü, Türkiye ve UNHCR’nin liderliğinde, donör topluluğu, sivil toplum kuruluşları ve ortaklarıyla yakın işbirliği içerisinde; Türkiye, Birleşmiş Milletler’in yedi kuruluşu ve Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) yanı sıra mülteciler ve mültecilere ev sahibi halkın ortak işbirliğine dayanan bir çabadır.

 

Türkiye’de Bölgesel Müdahale Planı’na katılan BM kuruluşlarının Kazanımları ve Öncelikleri

 

>>Devamı

 

>>Tüm haberler